آنچه در این مقاله خواهید خواند ...

دیگ بخار چیست ؟

دیگ بخار که به عنوان بویلر هم شناخته می‌شود بویلر یک سیستم تبادل حرارت یکپارچه است که بخار را برای استفاده بیرونی فراهم میکند

دیگ بخار و بویلر

مقدمه :

در این مقاله به دیگ بخار میپردازیم و جواب به سوالاتی که در ذهن شما هستند میدهیم
مانند :

• دیگ بخار چیست ؟
• دیگ بخار برای چه کاری استفاده میشود
• انواع دیگ بخار
• اجزائ دیگ بخار
• و سوالاتی از این دست...

بخش اول - دیگ بخار چیست؟

دیگ بخار که به عنوان بویلر هم شناخته می‌شود بویلر یک سیستم تبادل حرارت یکپارچه است که بخار را برای استفاده بیرونی فراهم میکند بویلر از لوله های انتقال حرارت ، محفظه احتراق ، اب و سیستم کنترل تشکیل شده است.
بویلر (Boiler) یک کلمه انگلیسی به معنای مرسوم آن انجام عمل جوشاندن و یا جوشاننده می باشد و این کلمه مرتبط با عمل بویلینگ (Boiling) که به معنای رساندن دمای یک سیال به نقطه جوش آن می باشد.
در زبان فارسی معمولا در صنایع مختلف به جای اصطلاح بویلر از کلمات دیگ و کوره استفاده می گردد که بیانگر دستگاهی با همان کارآیی صنعتی می باشد.
در صنایع گرمایشی، عموماً بویلرها یک مخزن دربسته تحت فشار محسوب می شوند که فرآیند جوش آوردن یا گرم کردن یک سیال را بر عهده دارد.
بویلر ها از نمونه کوچکی که درخانه همه ما وجود دارد به نام زودپزگرفته تا بویلر های سنگین صنعتی مورد استفاده هستند .
مخترع دیگ بخار: جیمز وات اسکاتلندی با کامل کردن دیگ بخار خدمت بزرگی به صنعت و بشریت کرد اختراع چگال‌گر بخار از سوی او به صرفه جویی در مصرف سوخت و استفاده گسترده از نیروی بخار انجامید.

کار اصلی دیگ بخار تولید بخار است زمانی که نیاز ما گرما و بخار هست بویلر‌ها به میان می‌ایند بویلر ها بسته به کاری که

بخش دوم - از دیگ بخار چه استفاده هایی می‌شود؟

کار اصلی دیگ بخار تولید بخار است زمانی که نیاز ما گرما و بخار هست بویلر‌ها به میان می‌ایند بویلر ها بسته به کاری که برای ان طراحی میشوند می‌توانند در مصارف تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند دیگ بخار برای تولید برق ، فراروی مواد غذایی ،تولید مواد شیمیایی و... مورد استفاده قرار میگیرند.

آکواریوم ها
آکواریوم ها از دیگ های بخار برای تامین حرارت مورد نیاز خود استفاده می کنند. برای راه اندازی یک آکواریوم باید دمای آب و شرایط آب را به دقت تنظیم کرد تا از گونه های گسترده ای از آبزیان که در ان زندگی میکنند محافظت شود. دیگ های بخار گازسوز برای تنظیم مخازن آب شیرین و شور و همچنین تامین جریان ها و ایجاد موج آب برای شبیه سازی محیط های اقیانوس استفاده می شوند.

خوردنی و آشامیدنی
پاستوریزه شدن نیازمند حرارت دادن محصولات در دمای تعیین شده برای از بین بردن عوامل بیماری زاست. اگر دما دقیقاً کنترل نشود، طعم محصول نهایی طعم مطلوب ما نخواهد بود. تولیدکنندگان لبنیات از دیگ های بخار برای تمیز کردن و پاکسازی استفاده می کنند.

آسمان خراش ها
گرمایش آسمان‌خراش‌های چند طبقه به یک سیستم با نرخ تولید انرژی بالا نیاز دارد که قادر به تحمل استفاده پیوسته و دائم باشد. اندازه عظیم آسمان خراش ها استفاده از دیگ های متعدد را برای گرم کردن کارآمد و اثربخش ضروری می کند. دیگ های بخار مورد استفاده برای گرم کردن آسمان خراش ها می توانند تا 165 تن وزن داشته باشند و 3 متر مکعب سوخت در ساعت مصرف کنند. این میزان سوخت برای گرم کردن 2000 خانه خصوصی کافی است.
آب و بخار از انجا که راحت منتقل میشوند و راحت مورد استفاده قرار می‌گیرند در اسمان خراش ها استفاده میشوند تا خطرات انفجار وحریق روش های دیگر گرمایشی از بین برود

پخت و دم کشیدن ماشعیر
ماشعیر در دیگ های بزرگ دم می شود و از دیگ های بخار برای گرم کردن و ضدعفونی کردن دیگ های دم کردن استفاده می شود. پس از اتمام چرخه دم کردن، دیگ ها باید کاملا ضدعفونی و تمیز شوند تا از حذف هر گونه آلودگی و ناخالصی اطمینان حاصل شود. اولین نکته در طراحی یک کارخانه ماشعیر سازی، نوع بویلری است که برای تمیز نگه داشتن و کارکرد دیگ ها استفاده می شود.
تفاله فرآیند دم کردن را می توان به عنوان سوخت برای دیگهای بخار استفاده کرد.با این کار هم به محیط زیست اسیبی نمیرسد هم از لحاظ اقتصادی صرفه تولید را بالا می‌برد.

تولید برق
یکی از وظایف دیگ بخار تولید بخار برای توربین بخار است. یک دیگ بخار بسیار فوق بزرگ می‌تواند تا 100 تن بخار در ساعت با 900 psi تولید کند. یک سیستم دیگ بخار-توربین بخار با آن اندازه می تواند 20000 کیلووات برق تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا صبرکنید...